Parťáci pro zdraví: jak se doplňují omega-3 a omega-6 mastné kyseliny
Vinnetou – Santer. Harry Potter – Lord Voldemort. Frodo Pytlík – Sauron. Sherlock Holmes – Profesor Moriarty. Čisté dobro vs. čisté zlo. Patří do téhle škatulky i omega-3 a omega-6 mastné kyseliny? Omega-6 bývají často vnímané jako ta „zlá“ strana, symbol tučných a nezdravých jídel, jejichž zdrcující účinky musí „hodné“ omega-3 mastné kyseliny napravovat.
Není tomu tak. Pro zdraví nejen našeho mozku jsou potřeba obě. Pojďme se na jejich přínos podívat podrobněji.
Co umí omega-3 a omega-6 mastné kyseliny?
Omega-3 a omega-6 jsou polynenasycené tuky, které si naše tělo nedokáže samo vyrobit. Musíme mu je dodat z potravy.
Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny mají rozdílné role v organismu. Omega-3 mají protizánětlivé účinky – pomáhají snižovat krevní tlak, srážlivost krve a podporují zdraví cév, srdce a mozku. Některé omega-6, jako je kyselina arachidonová, mohou působit prozánětlivě a podporovat imunitní reakce a hojení. Jiná omega-6, jako kyselina linolová, je důležitá součást vyvážené stravy.
Proč jsou důležité pro mozek?
Omega-3:
-
Zdraví mozku: Kyselina dokosahexaenová (DHA) z rodiny omega-3 mastných kyselin je klíčovou složkou buněčných membrán neuronů. Její přítomnost je nezbytná pro správnou funkci nervového systému a přenos vzruchů mezi neurony. Pravidelný příjem omega-3 může zlepšit kognitivní funkce, jako je paměť a schopnost učení.
-
Prevence neurodegenerativních onemocnění: Výzkumy naznačují, že lidé s Alzheimerovou chorobou mají nižší hladinu DHA! Příjem omega-3 může pomoci snižovat riziko vzniku demence.
-
Podpora duševního zdraví: Omega-3 mastné kyseliny mohou zmírnit příznaky deprese a úzkosti díky jejich vlivu na zánětlivé procesy v mozku.
Omega-6:
- Regulace metabolismu: Hrají důležitou roli v energetickém metabolismu a růstu buněk. Přestože mají prozánětlivé účinky, jsou potřebné pro optimální imunitní reakci celého organismu.
Jaké množství bychom měli přijímat?
V tomto bodu je zakopaný pes špatné pověsti omega-6 mastných kyselin. Běžná strava, s níž se denně setkáváme, má totiž tendenci obsahovat mnohem více omega-6 než omega-3. To není automaticky špatně. Omega-6 mastné kyseliny tvoří pro naše tělo štít před infekcemi a zraněními. Jenže když je jich moc, ze štítu se může stát chronický zánět. A ten bývá jednou z hlavních příčin nejzávažnějších moderních onemocnění, včetně cukrovky, artritidy, Alzheimerovy choroby a mnoha typů rakoviny.
Ideální poměr omega-6 k omega-3 by měl být mezi 1:1 až 4:1. Přesný „ideální“ poměr je stále předmětem výzkumu a může se lišit dle individuálních potřeb, genetických faktorů a životního stylu. Poměr je důležitý, ale přiměřený příjem omega-3 je klíčový bez ohledu na přesné množství omega-6.
Co (ne)jíst?
Abyste dosáhli zdravého poměru mezi těmito mastnými kyselinami, je zkrátka třeba konzumovat ty správné potraviny.
-
Zvyšte příjem omega-3: O některých vhodných pochutinách jsme psali v jednom z dřívějších článků. Nejlepší a nejchutnější možností však stále najdete v rybím mase.
-
Omezte omega-6: Snižte konzumaci rostlinných olejů bohatých na omega-6 (např. slunečnicový, sójový) a vybírejte kvalitní zdroje, takové, které jsou obsažené v přirozených potravinách, jako jsou ořechy a semínka. Obecně se však vyhýbejte smaženým jídlům a rychlému občerstvení.
Chutný příspěvek pro zdravý mozek
Ve vyvážené stravě mají své místo obě – omega-3 i omega-6 mastné kyseliny. Na omega-6 narazíme v běžném stravování častěji. Ale to neznamená, že jsou ty špatné.
Pro udržení našeho mozku ve formě však potřebujeme především omega-3 mastné kyseliny. Dejte si pro jejich doplnění aspoň 2x týdně dobrou rybu z českých luhů a hájů.