Další potraviny, které kromě ryb obsahují omega-3 mastné kyseliny
Omega-3 mastné kyseliny mají blahodárný vliv na vývoj mozku a jeho správnou funkci. A to až takový, že ve stáří snižují riziko rozvoje neurologických onemocnění, především obávané Alzheimerovy choroby. Dá se říct, že fungují jako palivo, které mozek promazává, aby i v pozdějším věku fungoval jako na drátkách.
Abyste přijímali dostatečné množství omega-3 mastných kyselin, doporučují se dva rybí pokrmy týdně. To je nejen přínosné, ale i příjemné. Kvalitní ryba z našich vod je balzám pro chuťové buňky. Proces její přípravy však potřebuje čas a toho se občas nedostává každému z nás.
Ne vždy máte možnost navštívit rybí restauraci. Někdy chybí volný podvečer, dostatek času k přípravě ryb. Jak to tedy udělat, aby se váš mozek dostal k omega-3 mastným kyselinám i bez ryb? Ukážeme si příklady některých potravin, které tuto látku obsahují také.
Vlašské ořechy
Jeden z cenných rostlinných zdrojů omega-3 mastných kyselin. Kromě samostatné konzumace je výborná jeho kombinace s bílým jogurtem, čímž tělu dodáte i bílkoviny a vápník.
Chia semínka
Vláknina, bílkoviny… další výborná volba pro získání omega-3 mastných kyselin. Skvělý doplněk smoothies nebo pudinků.
Lněná semínka
Spolu s chia semínky nejcennější zdroj omega-3 mastných kyselin. Nadrcená jsou skvělá třeba do ranní obilninové kaše.
Konopná semínka
Další omega-3 bombu můžete použít jako součást domácích koktejlů nebo dezertů. Chuťově se však neztratí třeba ani v ranní misce teplé ovesné kaše.
Spirulina
Schválně, kdo z vás slyší o této řase poprvé v životě? Je to škoda, protože sama o sobě představuje prakticky kompletní škálu bílkovin. Kromě nich a omega-3 mastných kyselin v ní najdete také stopové prvky železa, měďi a vitamíny riboflavin (B2) nebo thiamin (B1). U nás na ni nejčastěji narazíte ve formě zeleného prášku nebo tablet. Prášek skvěle funguje třeba jako přísada do zelených smoothies. Však vyzkoušejte sami!