Syrová, smažená nebo uzená ryba? II
Svátečního konzumenta ryb může od rybích jídel odrazovat neznalost nebo složitost rybích receptů. Další možností je špatná zkušenost s rybím pokrmem někdy v minulosti. Nejednou jsem zaslechl větu. „Já měl tenkrát tak hnusnou a smradlavou rybu, a od té doby ryby nejím.“ Pravda je taková, že ne každá ryba se hodí ke každému způsobu kulinářské přípravy.
Kdo by neznal známé asijské sushi. Nejen tento oblíbený pokrm se dá připravit z tepelně neupravených ryb. Pro způsob přípravy ryb za syrova je důležitá kvalita a čerstvost rybího masa. Ideálně vyhledáváme ryby živé nebo čerstvé chlazené. Můžeme se setkat i s mraženou nebo rozmraženou rybou přímo určenou k syrové konzumaci, kdy výrobce v určitých případech mražením odůvodňuje eliminaci mikroorganismů v mase.
Velmi chutným pokrmem ze syrových ryb je tatarák, který lze připravit i z běžně dostupných českých ryb. Do tatráku ze pstruha patří vedle tradičních surovin jako je například dijonská hořčice nebo šalotka i trochu netradiční kopr. Netradiční ingrediencí v tataru z kapra je zase sójová a worcesterová omáčka. Oba druhy tataráků podáváme s opečeným pečivem.
Další možností, jak v gastronomii využít syrové rybí maso je způsob zvaný „pohřbení“. Pro tento velmi jednoduchý recept použijeme maso ze pstruha nebo lososa. Očištěný filet ryby poctivě zasypeme solí a cukrem v poměru 1:1. Zasypaný kus masa dáme alespoň na jeden den do lednice. Sůl s cukrem z masa vytáhnou velké množství vody, čímž se maso zpevní a konzistencí připomíná maso sušené. Rybu můžeme poté nakrájet na tenké plátky a podávat samotné či v kombinací s hořčicí, libovolným dipem a pečivem.